Dobro došli na princip magazin, prvi magazin bez politike, crne i žute hronike.

Zaboravljeni heroj sa Košara Dalibor Dimov, na večnoj straži bez biste i spomen-obeležja

Dalibor Dimov, romske nacionalnosti, po majci Toplodolac, po ličnom izjašnjavanju Srbin. Tako o njemu govore njegovi saborci.

U selu Obrenovcu nedaleko od Pirota, u romskoj porodici Dimov, dana 23. januara 1976. godine rođen je dečak kome su dali ime Dalibor. Još kao malo dete Dalibor se sa porodicom preselio u Pirot u zgradu poznatu kao „Soliter“, pa je zbog toga ostao upamćen kao „Dača iz solitera“.

далибор 1 1
FOTO: Privatna arhiva

Dalibor je služio redovni vojni rok 1995, dok je 1998. godine postao vojnik po ugovoru. Po činu razvodnik, bio je na dužnosti strelca u 4. karauli „Topli Dol“ 2. granične čete koja je bila u sastavu 23. graničnog bataljona. Kada su počeli sukobi na Kosovu i Metohiji Dalibor je bio raspoređen u izviđačko-diverzantskoj četi Niškog korpusa, a u 53. granični bataljon u Đakovici je došao 22. jula 1998. godine.

далибор 2
FOTO: Privatna arhiva

Dana 4. avgusta 1998. godine u sastavu izviđačko-diverzantske čete Dalibor je poginuo kada je džip u kome su patrolirali u rejonu karaule „Košare“ naleteo na albansku zasedu. Teroristi su zoljom otvorili vatru na pripadnike Vojske Jugoslavije. Instinktivnim reagovanjem, Dalibor je svojim telom zaštitio komandira i pri tome teško ranjen. Preminuo je pre ponoći istog dana na VMA.

Dalibor je sahranjen uz sve vojne počasti na Tijabarskom groblju u Pirotu. Njegova ćerka Monika koja je tada imala 5 meseci danas čuva sećanje na svoga oca, heroja sa Košara.

Dana 27. decembra 2002. godine u Pirotu je otkriven spomenik palim borcima u ratovima od 1990. do 1999. godine. Na jednoj od tabli uklesano je ime Dalibora Dimova sa godinom rođenja i godinom pogibije. U selu Obrenovcu spomen-česma palim borcima otkrivena je 17. septembra 2005. godine, ali na njoj se nije našlo ime Dalibora Dimova, već samo palih boraca u ratovima od 1912. do 1918. i od 1941. do 1945. godine. Samo 7 godina je bilo dovoljno da se zaboravi ime ovog pirotskog heroja.

далибор 4
FOTO: Privatna arhiva

O Daliboru i ostalim palim borcima u ratovima tokom ’90-ih godina 20. veka danas svedoči spomenik u Karađorđevom parku na istoimenom trgu u Pirotu. Od njih 26 poginulih, do sada je samo po jednom borcu u Pirotu jedna ulica dobila ime. Želja njegove ćerke Monike kao i cele porodice, njegovih prijatelja i saboraca jeste da Dalibor dobije u Pirotu svoj trg,  ulicu ili najmanje bistu sa njegovim likom, a bilo bi pošteno da to bude negde u blizini centra grada gde je Dalibor praktično proveo ceo svoj život. Želja autora ovog teksta je da se i selo Obrenovac oduži Daliboru na pravi način, jednom spomen-pločom na primer.

Пирот споменик Цвет младости 1990 1999 2 scaled
FOTO: Privatna arhiva

Nema opravdanja za ovakav vid nepravde prema heroju koji je već duže od 25 godina na večnoj straži na Košarama. U ratu može neko izgubiti kuću, pa je posle rata ponovo izgradi. Može neko izgubiti svu stoku, mogu mu zapaliti svo imanje, pa se sve to može obnoviti u miru. Dalibor je za svoju otadžbinu dao ono najvrednije što je imao, dao je ono što se ne može povratiti natrag, dao je svoj život. Najmanje što je zaslužio od otadžbine i od grada Pirota jeste jedna ulica u gradu u kome je živeo.

Večna ti slava i hvala Dalibore! I tvoj grad Pirot i selo Obrenovac diče se tvojim imenom.

ŽIVIŠ DALIBORE!

AUTOR: Master istoričar Miša Anđelković

Povezane objave

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *