U školi za učenike oštećenog vida, tradicija duža od jednog veka
Sa tradicijom dužom od jednog veka i mnogo seoba koje su pratile istoriju ove škole počev od Bizerte u kasarni Lambert u Severnoj Africi gde je i osnovana 1917. za potrebe srpskih vojnika koji su izgubili vid i sluh u Prvom svetskom ratu, preko Spirtine kuće u Zemunu do nove namenske zgrade u kojoj se sada i nalazi smeštene u mirnom kraju Zemuna, u ulici koja nosi ime velikana naše istorije cara Dušana, i dalje traje, nesebično pomažući svoje polaznike. U pitanju je Škola za učenike oštećenog vida “Veljko Ramadanović” sasvim različita od uobičajenih u zemlji koja od svog osnivanja pomaže slepoj i slabovidoj deci iz cele Srbije i pruža mogućnost da se razviju u radno sposobne i samostalne osobe. Osnivač, upravnik i prvi nastavnik škole bio je Veljko Ramadanović (1874-1943) filantrop i pedagog, jedini Srbin koji je tada poznavao pedagoški rad sa slepim i gluvonemim licima.
Polaznici ove škole su deca uzrasta od tri godine do završetka četvorogodšnje srednje škole.
− Polaznici naše škole su učenici koji su slepi ili slabovidi, takođe i višestruko ometeni vizuelno oštećeni, različitog stepena i vrste invaliditeta. Škola pruža mogućnost slepoj i slabovidoj deci da započnu svoj obrazovno-vaspitni proces u mlađoj predškolskoj grupi i nastave ga u pripremno predškolskoj grupi, osnovnoj školi i kroz tri obrazovna profila srednje škole pripreme sebe za nastavak visokog obrazovanja ili samostalni život i rad. Škola radi po redovnom nastavnom planu i programu, učenicima sa puno pažnje i strpljenja znanje prenose defektolozi-tiflolozi kao i profesori koji su usko stručni u radu na svom predmetu – naglašava direktorka škole Jelena Vukić.Prema rečima direktorke nastavu pohađa oko 150 učenika i njihov broj varira u toku školske godine jer se u školu deca upisuju i van upisnih rokova sa stručnim mišljenjem Interresorne komisije.
− Raduje nas činjenica da Škola “Veljko Ramadanović” ima i internat tako da mogu da je upišu i učenici koji žive na teritoriji cele Srbije i da im na taj način bude dostupno visokostručno znanje koje naši zaposleni imaju – ističe direktorka i dodaje da je Škola jedina u Beogradu specijalizovana za rad sa slepim i slabovidim učenicima na sveobuhvatan i specifičan način.
Na jedinstvenom školskom poligonu za orijentaciju i kretanje učenici mogu da nauče kako bezbedno da pređu ulicu uz simulaciju zvučnih semafora kao i da koriste najsavremeniju asistivnu tehnologiju. Nastavnici svakodnevno u resurs centru pripremaju materijale štampane na Brajevom pismu ili sa uvećanom veličinom slova prema funkcionalnoj proceni vida koja se takođe u školi sprovodi.
Nedavno je u školi završen projekat koji je trajao dve godine “Priprema i obuka nastavnika za obrazovno-vaspitni rad učenika sa vizuelnim smetnjama u inkluzivnom obrazovanju – EQUAL”, odabran za sufinansiranje od Nacionalne Erazmus + agencije, fondacije Tempus. Kao rezultat dvogodišnje saradnje nastavnici su dobili priručnik za rad sa učenicima oštećenog vida.
− Priručnik projekta EQUAL: “Stručna podrška nastavnicima u radu sa učenicima oštećenog vida u redovnom obrazovanju” namenjen je svim predmetnim nastavnicima osnovnih i srednjih škola i pruža informacije iz oblasti edukacije slepih i slabovidih učenika. Neki od sadržaja koji se mogu naći u priručniku su: Adaptacija školskog okruženja za učenike oštećenog vida, Prilagođavanje nastavnog materijala po nastavnim predmetima, Pravila ponašanja u radu sa učenicima oštećenog vida (bonton), Asistivna tehnologija – objasnila je za magazin Princip Radmila Vidović, defektolog-tiflolog zaposlena u školi Veljko Ramadanović.
Prema rečima gđe Vidović priručnik je inovativan jer je prvi priručnik ovakvog tipa kako kod nas, tako i u školama naših partnera. Nastavnici su, putem evaluacione ankete, ocenili da im je priručnik obogatio i proširio znanja kao i da im je pružio korisna uputstva koja će im pomoći u daljem radu.
− Dvodnevna obuka predmetnih nastavnika redovnih škola u radu sa učenicima oštećenog vida je još jedan rezultat koji je proistekao iz našeg projekta. Posebno interesovanje nastavnika bilo je na adaptaciji teksta za slepe i slabovide (priprema kontrolnih testova); planiranju i pripremi IOP-a; dostupnosti IKT-a učenicima oštećenog vida. Tokom edukacije sadržaji koji opisuju asistivnu tehnologiju u radu sa učenicima oštećenog vida veoma su značili predmetnim nastavnicima. Kao izuzetno koristan sadržaj izdvojili su video materijale koji pokazuju njihovu upotrebu na času. S tim u vezi, na vebsajtu, kreiranom tokom trajanja projekta, postavljeni su video klipovi iz neposrednog rada sa učenicima oštećenog vida koji prikazuju upotrebu pojedinih asistivnih alata – objasnila je defektolog-tifolog Vidović.
Autor: Jelena Komarica
Ostavite komentar
Želite da se pridružite diskusiji?Slobodno dajte svoj doprinos!