Srpski student Igor Jovanović među 50 najboljih svetskih akademaca u polju inovacija, konstruisao uređaj koji polovi račune za struju
Zahvaljujući mehatroničnom sistemu koji se priključuje na sve električne uređaje za zagrevanje objekata, od TA peći do elektrokotlova, i smanjuje potrošnju struje za bar 40 odsto, srpski student Igor Jovanović uvršten je među 50 najboljih svetskih akademaca u polju inovacija, međunarodne saradnje i književnosti. U to društvo beogradskog studenta Akademije tehničkih nauka pre nekoliko meseci svrstala je čuvena Varki fondacija iz Velike Britanije, što je nagrada približna Nobelovoj u nekim drugim poljima.
Ovaj dvadesettrogodišnji pronalazač iz Kragujevca se u međuvremenu sastao i sa predstavnicima Grada Beograda i predložio im kako da na najisplativiji način, uz njegov uređaj, zastarele kotlove zamene “čistom”, električnom energijom.
Igor i njegov tim su razvili potpuno novu tehnološku inovaciju koja se sastoji od dva zasebna dela, a koja može da se implementira kao jedan ceo sistem.
Prvi deo se odnosi na mehanizam za inovativno dopunjavanje baterija električnih autobusa u gradu, čija je glavna prednost primenjivost bez potrebnog remonta i opterećenja mreže. Drugi deo sistema se odnosi na uštedu električne energije u stambenim jedinicama, fabrikama i hangarima.
Do dokazane računice o ponegde i prepolovljenim troškovima grejanja na struju uz njegove uređaje, postavljene na 12 objekata u 2020. godini, Jovanović je sa svojim timom došao na osnovu poređenja računa “Elektrodistribucije Beograd” u toj i 2019. godini, kada su grejani bez njegove inovacije.
– Radi se, trenutno, o velikoj uštedi u toku grejne sezone, a čak i da struja poskupi, pa se cena grejanja na nju uz pomoć našeg uređaja, izjednači sa cenom zagrevanja na ugalj, opet je naša opcija prijemčivija jer ne zagađuje okolinu i ne podrazumeva nepopularne poslove oko nabavke i loženja uglja. Trenutno smo u pregovorima sa predstavnicima Beograda, videćemo šta bismo mogli da primenimo od ideja. U Kragujevcu su, na primer, prema mojoj ideji nabavljeni prvi automati za reciklažu flaša i limenki, jer sam pored pomenutog razvio i nekoliko projekata iz oblasti zaštite životne sredine i elektromobilnosti, odnosno razvoja punionica za električna vozila – pojašnjava student koji je već zaštitio deo patenata i dodaje da je dobijao pozive da ode iz zemlje, ali ih je odbio.
Jovanović ističe da su od nagrada sa takmičenja sakupili novac da urade pomenute analize o isplativosti prelaska manjih objekata koja imaju ložišta na drva na kotlove na struju. A cilj im je da ovaj sistem uštede primene u industrijskim zonama, poput delova Dorćola sa napuštenim hangarima koji bu onda mogli da se prenamene, ili čak ekonomičnog zagrevanja Luke Beograd.
Ovaj student ističe da je tim inovatora na čijem je sada čelu star 15 godina i da broji više od 15 saradnika, među kojima je i veroučitelj iz Pećinaca, Miloš Jevtić, dobitnik Svetosavske nagrade i sam Jovanović bio je kandidat za nju, a od Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Privredne komore Srbije 2019. godine dobio je najviše ocene na takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju.
Autor: Jelena Komarica
Ostavite komentar
Želite da se pridružite diskusiji?Slobodno dajte svoj doprinos!