Mia Ćalić je arhitekta, Aleksandra Trifunović pravnik, zajedno su mati, odnosno modni brend „House of Mati“. U Beču se izrodila ideja da naprave brend sa tradicionalnim motivima matice Srbije. Prva kolekcija je bila sa motivima Kosova i Metohije, druga „Stopama predaka – dostojni“ u kojoj je bio glavni motiv čuveni cvet ramonda i najmlađi podoficir Vojske Kraljevine Srbije Momčilo Gavrić.

Nedavno su na poslednjem 37. Fashion Selection-u donele prepoznatljivu srpsku šaru i kolorit, sa dizajnom trube, ljiljana, opanaka, Kosovskog božura, krune Svetog kralja Stefana Dečanskog, orla i pirotskog ćilima, ali i nezaobilaznih šajkača i gusala. Kako kažu, sve ono što jesmo, i sve što nas definiše i oblikuje.
Koliko je njihov brend uspešan, a koliko je naš narod željan onog izvornog, najbolje svedoči činjenica da neretko rasprodaju sve novo što naprave u okviru svog brenda „House of Mati“.
Za Princip magazin podelile su utiske nakon revije, kako su došle na ideju da naprave „House of Mati“, ali i koliko je izazovno imati takav jedan brend u vremenu brze mode.
Princip: Kako je nastala ideja za brend „House of Mati“?
Aleksandra: „House of Mati“ je nastala potpuno spontano, više kao ideja moje drage Mie i moje malenkosti. Mi smo se upoznale u Beču, vođene idejom humanitarizma.

Bilo je pitanje kada će se ta naša ljubav prema Srbiji, prema majci Srbiji i jeziku otelotvoriti u nešto što je opipljivo i nešto što svima može biti dostupno. Tako da je brend nastao iz čiste ljubavi.
Mia: Ideja je nastala iz želje da sačuvamo i oživimo bogatu tradiciju Kosova i Metohije kroz moderan i funkcionalan dizajn. Ne samo Kosmet, mnogo je naših svetlih istorijskih momenata koje želimo da oživimo. Mati simbolizuje majku, koren i vezu sa zemljom, što su vrednosti koje želimo da prenosimo kroz naš rad. Inspiraciju smo pronašli u našoj porodici, istoriji i ljubavi prema ovim prostorima. Brend je spoj tradicionalnih motiva i savremene estetike, a cilj nam je da prikažemo kulturno nasleđe na način koji je blizak i mladim generacijama.
Princip: Šta je bila inspiracija za poslednju reviju?
Aleksandra: Na pravom mestu je praznik koji iza nas Dan pobede u Velikom ratu. Veoma je važno da budemo svesni svih žrtava rata, kako bismo mi danas mogli da koračamo uzdignute glave. Malo je poznato da je 1915. godine Nemačka dala zvaničan izveštaj kako srpski narod i srpska država više ne postoje.

Ne samo da postojimo, nego smo tu da prenosimo jasnu poruku, pa i kroz modu. Na ovogodišnjoj reviji smo prikazali Cersku bitku, prikazali smo muškarce koji su promenili istoriju Srbije, a naravno i žene. Motiv je i Metohija koja je izvorište i nadalište svih nas.
Princip: Koji su ključni proizvodi u vašem asortimanu?
Mia: Fokusirani smo na tekstilne proizvode, poput ručno tkanih torbi, odeće i detalja za dom. Svaki komad je jedinstven, izrađen od prirodnih materijala i obogaćen tradicionalnim motivima koji pričaju priču o našem nasleđu.
Posebnu pažnju posvećujemo i pakovanju, jer želimo da svaki kupac oseti duh naše slavne prošlosti čim otvori naš proizvod. Uz to, svaki proizvod dolazi sa malom pričom o motivima i tehnikama koje smo koristili.

Princip: Koliko je izazovno balansirati u kreiranju tradicionalne i moderne mode?
Aleksandra: Veliki je izazov posebno što smo želele da pobegnemo od svega onoga što se zove etno, arhaično, možda i demode… Nama je prvashodno cilj da mladi ljudi budu učeni ovom idejom i da prenose dalje sve ove poruke. Zato smo osmislile da krojevi budu savremeni, moderni, i da budu nosivi uvek i svuda. Da se niko ne postidi da nosi ono što mi jesmo. Moda je način izražavanja, a ono što za mene lično, ali i za nas kao brend, moda je ono što jesmo.
Džabe je da se kitimo tuđim perjem, neće nam nikada dobro stajati kao kada se obučemo u naše, pa makar i to bilo izvorno kao gunj i opanak. Ipak je to naše. Tako da je vrlo važno da ne bežimo od sebe samih i onog što jesmo.

Princip: Koliko je važno očuvanje tradicije kroz dizajn?
Mia: Izuzetno važno. Tradicija je naš identitet, a kroz dizajn možemo da je sačuvamo i približimo širem krugu ljudi, kako u Srbiji, tako i u svetu. Ovo je naš način da odamo poštovanje precima i doprinesemo očuvanju njihove zaostavštine. Takođe, dizajn omogućava da tradiciju ne doživljavamo kao nešto zastarelo, već kao deo savremenog života. Želimo da pokažemo da je moguće spojiti prošlost i budućnost na autentičan način.
Princip: Živimo u vremenu brze mode, modna industrija je drugi zagađivač na svetu nakon naftne industrije, koliko je teško biti deo brenda koji teži da sačuva kvalitet i domaću proizvodnju?
Aleksandra: Strašno je teško. Ne pričam, ali i pričam o tome da bih se žalila. Mi smo mlad brend i počeli smo sa radom pre samo godinu dana. Materijali koje smo kupovali na početku rada bili su samo organski, premium kvaliteta koji su za ovih godinu dana poskupeli za tri i po puta. Da bismo mi bili konkurentni na tržištu, a sve proizvodimo u Srbiji u malim proizvodnjama – koliko bi onda naš proizvod trebao da košta. Onda bi jedna majica bila bukvalno pola nečije plate? Uprskos svemu, po pristojnim cenama, imamo klijentelu koja ceni naš kvalitet, ideju i trud. Nije lako, ali borimo se, kao i za sve što se naš narod borio od pamtiveka.

Princip: Koji su vam planovi za budućnost?
Mia: Želimo da proširimo asortiman i uključimo još više tradicionalnih tehnika u naše proizvode. Pored toga, planiramo i organizaciju radionica na kojima bismo decu i mlade učili o važnosti očuvanja tradicije.
Takođe, radimo na izlaganjima u inostranstvu, kako bismo našu priču podelili sa širim auditorijumom. Verujemo da bogatstvo Kosova i Metohije zaslužuje da bude viđeno i poštovano širom sveta.

Princip: Dakle u pitanju je mnogo više od klasične kupovine?
Mia: Kupovinom naših proizvoda ne samo da dobijate unikatan predmet, već podržavate očuvanje tradicije i razvoj lokalne zajednice. Svaka kupovina ima dublje značenje.
Aleksandra: I ne samo to – pozivamo ljude da postanu ambasadori našeg nasleđa, bilo kroz nošenje naših proizvoda, deljenje naše priče ili jednostavno kroz ljubav prema našoj tradiciji i kulturi.
AUTOR: MARIJA KOJIĆ
Jedan odgovor
Bravo i za novinarku – sadrzajna pitanja, koja inspirisu sagovornice, clanak redugovan (dto je danas retko…), i za sagovornice koje inspirisano prezentuju svoju misiju!