Dobro došli na princip magazin, prvi magazin bez politike, crne i žute hronike.

Besplatna premijera filma „Dobročinitelj“ o zadužbinaru Simi Andrejeviću Igumanovu koji je osnovao Prizrensku Bogosloviju 1871. godine

Foto: Promo

Beogradska premijera dokumentarnog-igranog filma „Dobročinitelj“ o Simi Andrejeviću Igumanovu održava se u utorak 10. decembra u 20.00 časova u Velikoj sali Doma omladine Beograda (DOB). Ulaz je slobodan, a besplatne propusnice mogu se preuzeti na info pultu u centralnom holu DOB-a.

Dobrocinitelj DOB 1
FOTO: Promo

Rođenje velikog srpskog zadužbinara podudarilo se sa godinom Prvog srpskog ustanka. Nakon teškog detinjstva u Prizrenu, Sima Andrejević, dečak koji je odrastao bez roditelja, uz starijeg brata, pokušava da započne svoj posao.

Teške prilike, kao i pritisci Arnauta i Turaka, primoravaju ga da pravdu i sreću potraži u Carigradu. U velikom gradu, u kome je proveo deset godina, odigraće se događaj koji će presudno uticati na njegov veliki napredak u poslu – koji će potom razviti u Rusiji.

Naratori su Nenad Jezdić (glas Sime Igumanova) i Viktor Savić, producent je Milan P. Kićevac, a režiju i scenario potpisuje Boško Milosavljević. Uloge: Sima Andrejević Igumanov – Slobodan Tešić, Konzul Evgenij Timajev – Aleksandar Matić, Konzul Ivan Jastrebov – Ilija Stojimirov. Montažer filma je Aleksandar Mirin Stojanov, direktor fotografije je Dušan Petković, autorsku muziku potpisuje Vladimir Tubić, autor crteža je Darko Perović.

Sima Andrejević Igumanov (1804–1882) bio je jedan od najistaknutijih srpskih dobrotvora, trgovaca i zadužbinara iz 19. veka. Rođen u Prizrenu, Sima je od detinjstva bio povezan sa duhom pravoslavne vere i nacionalnog identiteta. Njegov životni put svedoči o dubokoj posvećenosti unapređenju srpskog naroda kroz obrazovanje, kulturu i duhovnost.

Kao mlad, Sima je započeo trgovačku karijeru koja ga je odvela širom Osmanskog Carstva. Trgovina vunom i drugim dobrima donela mu je značajan imetak, ali i široku mrežu poznanstava. Njegova poslovna sposobnost omogućila mu je da stekne veliki ugled među Srbima i drugim narodima na Balkanu.

800px Sima Igumanov Знаменити Срби XIX. века 1
FOTO: Wikipedia

Iako je bio uspešan trgovac, Igumanov nije zaboravio svoj narod i rodni kraj. Veći deo svog bogatstva posvetio je unapređenju obrazovanja i očuvanju srpske kulture u tadašnjim izazovnim političkim i društvenim okolnostima.Sima Igumanov je najpoznatiji po osnivanju Prizrenske Bogoslovije 1871. godine, koja je postala jedan od najvažnijih centara srpske duhovnosti i obrazovanja.

Bogoslovija 2 1
FOTO: Wikipedia

Njegova zadužbina omogućila je da mnogi mladi ljudi, naročito iz siromašnih krajeva, steknu obrazovanje i postanu stubovi srpske crkve i društva. Takođe, Sima je pomagao izgradnju i obnovu crkava, manastira i škola širom Kosova i Metohije, ali i u drugim krajevima gde su Srbi živeli. Njegov rad bio je usmeren ka očuvanju pravoslavne vere i nacionalnog identiteta u vremenu velikih iskušenja.

Sima Andrejević Igumanov umro je 1882. godine, ali njegovo nasleđe živi i danas. Prizrenska Bogoslovija i dalje postoji kao simbol njegovog truda i posvećenosti. Njegova zadužbina predstavlja primer kako pojedinac može doprineti opštem dobru i ostaviti trajan trag u istoriji svog naroda.

U Beogradu se posebno izdavaja njegova zadužbina Igumanova palata – istorijska i kulturna znamenitost u Beogradu, locirana na uglu ulica Kralja Milana i Kralja Milutina, u centru grada. Ova zgrada je jedan od najlepših primera akademske arhitekture s kraja 19. i početka 20. veka u Srbiji. Mecena Igumanov podigao je palatu između 1926. i 1929. godine.

Igumanova palata je prvobitno bila namenjena za smeštaj i obrazovanje siromašnih srpskih đaka sa Kosova i Metohije. Sima Igumanov je svoje bogatstvo zaveštao za obrazovne i kulturne svrhe, a ova palata je bila deo tog nasleđa.

Игуманова палата у Биограду 2021. са обновљеном скулптуром коју су ослободиоци скојевци разбили чекићима 1
FOTO: Wikipedia

Projektant palate bio je poznati srpski arhitekta Petar Popović. Zgrada je izgrađena u neorenesansnom stilu, sa bogatim ukrasima na fasadi i detaljima karakterističnim za tadašnju evropsku arhitekturu. Ističu se ukrašeni prozori, balkoni i skulpturalni elementi. Danas se u Igumanovoj palati nalazi više poslovnih i kulturnih prostora. Zgrada je zaštićeni spomenik kulture i deo je urbanog jezgra Beograda koje odiše istorijskim značajem. Zadužbina je redovno prihodovala i na taj način je bio u mogućnosti da finansira drugu zadužbinu Bogoslovsko-učiteljsku školu u Prizrenu.

Свјетлопис скулптуре Сима Игуманов са сирочићимана врху Игуманове палате у Београду.Скојевци су 1. скулптуру разбили чекићима
FOTO: Wikipedia

Na fotografiji se nalazi nova skulptura Sima Igumanov sa siročićima, koja se na Igumanovoj palati u Beogradu opet nalazi, nakon 71 godinu. Istu stariju skulpturu velikog srpskog dobrotvora je grupa iz Saveza komunističke partije Jugoslavije razlupala 1950. godine.

Umro je između 23. i 24. februara 1882. godine. Na pedesetogodišnjicu njegove smrti održana je svečanost u Prizrenu. Posle parastosa u crkvi, litija je, na čelu sa vojnom muzikom, pošla do spomenika Sime Igumanova. Položen je venac na spomenik, a rektor se obratio prisutnima rečima:

– Draga i svetla seni! U ime čitavih plejada tvojih pitomaca i radnika živih i mrtvih i u ime sadanjih radnika u tvojoj zadužbini i u ime znanih i neznanih, stojim pred tobom i u znak zahvalnosti polažem ovaj venac na tvoj spomenik.

800px Spomenik Simi Igumanovu
FOTO: Wikipedia

Spomenik Simi Igumanovu u Prizrenu, pored reke Bistrice je uništen u junu 1999. godine. Sima Igumanov ostaje upamćen kao čovek velikog srca, vizionar i patriota koji je svoj život posvetio obrazovanju i uzdizanju srpskog naroda. Njegov rad je primer kako se ljubav prema narodu i veri može izraziti kroz konkretne i trajne doprinose zajednici.

 

AUTOR: LENA SLADOJEVIĆ

Povezane objave

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *