Na Svetskom prvenstvu u plesu na svili u Italiji, učestvovalo je više od 300 takmičara, a naša državljanka Ana Dragićević Vukman osvojila je prvo mesto i time postala svetska šampionka u ovom sportu. Ana Vukman Dragićević je glumica, balerina, „aerial performer“, joga učiteljica i fitnes instruktorka. Rođena je u Srbiji, a odrasla u Australiji, gde je i završila studije klasičnog baleta, a edukovala se na Institutu za cirkuske umetnosti (NICA), navedeno je u saopštenju.
U ranoj mladosti se bavila gimnastikom, gde se nakon povrede preorijentisala na balet. Ana se gimnastikom i plesom bavi od pete godine, a plesom na svili više od 15 godina.
Svoja iskustva koja je sticala kroz nestupe širom sveta, pretočila je u knjigu „Ples na svili“. Nastupala je sa svojim koreografijama na scenama prateći izvođenja naših poznatih umetnika poput Željka Joksimovića i sarađivala je sa svetski priznatim rediteljima.
Takođe, ona je jedina od superfinalista „Ja imam talenat“ u Hrvatskoj. Ples na svili je disciplina u kojoj se oslikava susret sporta i umetnosti sa gravitacijom. U svetu umetnosti postoje izvođenja koja oduzimaju dah i ostavljaju gledaoce zapanjenim. Jedno baš takvo izvođenje koje se ističe po svojoj gracioznosti, eleganciji i jedinstvenosti jeste ples na svili. Ovaj uzbudljiv i izazovan oblik plesa predstavlja spoj umetnosti, fizičke snage i ravnoteže.
Ples na svili ima dugu istoriju, a njegovi koreni sežu u cirkuske performanse. Međutim, ovaj plesni stil vrlo brzo je pronašao svoje mesto i u savremenim plesnim scenama širom sveta.
Jedan od najfascinantinijih aspekata plesa na svili jeste sjajna kombinacija snage i gracioznosti koju izvođači moraju posedovati. Dok se penju, vrte i izvode različite akrobacije na visini, moraju održavati savršenu kontrolu nad svojim telom. To zahteva izuzetnu fizičku spremnost, ali i emocionalnu izdržljivost, jer izvođači često moraju prevazići strah od visine.
Ples na svili nije rezervisan samo za profesionalne plesače. Postoje radionice i kursevi koji omogućavaju entuzijastima da isprobaju ovu fascinantnu vrstu plesa. Ana kroz svoju knjigu „Ples na svili“ i masterclas-ove koje drži, želi da pokaže ljudima da na ovaj način sjajno mogu doživeti vlastitu snagu i gracioznost.
Iako je ples na svili često povezan sa elegancijom i lepotom, važno je istaći i rizik koji nosi. Izvođači su često visoko iznad tla, izvodeći pokrete na visi koja zahteva pažnju, preciznost i stručnost. Stoga je važno da početnike kroz proces vodi izuzetno stručna osoba. Čak i kada su u upitanju profesionalci, bezbednost je uvek prioritet, a mere opreza, kvalitetna oprema i adekvatne obuke su uslov kako bi se osigurala bezbrižnost tokom izvođenja. Njegova fascinantna istorija, inspiracija iz prirode i zahtevi koje postavlja pred izvođače čine ga nezaboravnim iskustvom za gledaoce širom sveta.