CEZAM pruža besplatnu psihološku pomoć mladima – mentalno zdravlje mladih glavni rastući zdravstveni problem
Nedavno je osnovan CEZAM (Centar za mlade) gde svi mladi od 10 do 30 godina mogu da dobiju besplatnu psihološku pomoć i to radnim danima od 12.00 do 20.00 časova u Resavskoj ulici broj 22. Mentalno zdravlje dece i mladih prepoznat je kao glavni rastući globalni zdravstveni problem i iz tog razloga je na predlog radne grupe Vlade Srbije otvoren CEZAM. Princip magazin je posetio njihove prostorije i u razgovoru sa psihološkinjom Instituta za mentalno zdravlje Snežanom Mrvić PR-kom CEZAM-a došao do mnogobrojnih odgovora – koliko su važne takve usluge i kakve sve napore zaposleni ulažu u očuvanju mentalnog zdravlja mladih.
CEZAM je nastao nakon majskih tragedija nakon čega su psiholozi i psihijatri Instituta za mentalno zdravlje pružili podršku mladima kojima je to bilo neophodno. Kroz neformalni obrazovni program i opuštajuće aktivnosti, mladi se susreću sa raznoraznim temama i aktivnostima koje ih spremaju za budućnost, podstiču razvoj i čine ih otpornijim na izazove.
Možete li nam ispričati kako je nastao CEZAM, posebno u kontekstu trenutnih društvenih izazova i problema koji su isplivali, naročito među mladima? Kako je došlo do ideje za ovakav projekat i ko je bio inicijator?”
– CEZAM je nastao kao projekat radne grupe Republike Srbije i Instituta za mentalno zdravlje. Nažalost, nakon tragičnih događaja iz maja, psiholozi i psihijatri koji su tada radili sa mladima uvideli su da mladi ljudi i dalje žele da razgovaraju sa nekim. To je podstaklo ideju o kreiranju prostora, nazvanog “Mental hub“, gde bi mladi mogli da dobiju psihosocijalnu podršku.
CEZAM nije samo savetovalište već se bavi i prevencijom, edukacijom i intervencijama, kao i kreativnim aktivnostima za mlade uzrasta od 10 do 30 godina.
Kako mladi danas reaguju na psihoterapiju? Da li je stigma i dalje prisutna?
– Iako stigma vezana za mentalno zdravlje postoji, mislim da su mladi danas otvoreniji po tom pitanju. Od kada smo počeli sa radom, do kraja maja, oko 250 mladih osoba nam se obratilo za pomoć.
Mlađe generacije su prilično edukovane o mentalnom zdravlju, što je pohvalno. Međutim, to može biti i problematično jer mladi često pokušavaju da se sami dijagnostikuju putem informacija sa interneta. Važno je da im pristupimo na individualan način i pomognemo im da prevaziđu svoje probleme.
Kako funkcioniše proces od trenutka kada se mlada osoba odluči da vam se javi do prve seanse?
– Proces je vrlo jednostavan. Na našoj Instagram stranici postoji link za zakazivanje prvog slobodnog termina. Takođe, postoji i broj telefona na koji mogu da pozovu. Prvi slobodan termin dobijaju kod psihologa koji je u tom trenutku dostupan. Nudimo pet besplatnih psihoterapijskih seansi, a nakon toga, u zavisnosti od procene terapeuta i klijenta, odlučujemo da li postoji potreba za daljim intervencijama.
Koji su najčešći problemi sa kojima se mladi obraćaju CEZAM-u i kako roditelji reaguju na to?
– Problemi su različiti, od dilema oko izbora škole ili fakulteta, do emotivnih turbulencija poput raskida ili problema u odnosima sa roditeljima. Za mlade do 15 godina, potreban je pristanak roditelja. Do sada nismo imali negativnih reakcija roditelja, čak su neki roditelji sami predlagali deci da nam se obrate. Naš zadatak je da im pružimo smernice i podršku kako bi ojačali i pronašli rešenje za svoje probleme.
Možete li nam ispričati neku uspešnu priču iz CEZAM-a i najaviti planove za budućnost?
– CEZAM je sigurno mesto gde mladi mogu pronaći podršku i zajednicu. Pored preventivnog rada, organizujemo različite kreativne i edukativne radionice, kao i tribine za roditelje. Od septembra krećemo sa programom vršnjačke podrške gde će volonteri, studenti, biti obučeni da pruže prvu psihološku pomoć svojim vršnjacima. Planiramo i filmske večeri sa diskusijama, kao i nastavak tribina za roditelje.
AUTOR: PROF. VLADIMIR PUVAČA
Ostavite komentar
Želite da se pridružite diskusiji?Slobodno dajte svoj doprinos!