U okviru drugog po redu Belgrade Blockchain Week-a, održaće se brojni edukativni programi, hakatoni, događaji posvećeni umrežavanju, kao i krovni događaj, ETH Belgrade konferencija.
Posebno značajan segment Belgrade Blockchain Week-a biće program „Web3 – novi poslovni model u svetu umetnosti“, osmišljen sa ciljem da umetnicima i svim drugim zainteresovanim stranama kroz različite edukativne forme (radionice, izložbe, meetup-ove, panele, predavanja) pomogne da premoste najteži deo i naprave prvi korak ka Web3 svetu.
Program „Web3 – novi poslovni model u svetu umetnosti“ jedna je od brojnih inicijativa koje je pokrenuo superklaster Odličan3 formiran u okviru projekta Srbija Inovira, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i ICT Hub-a .
U toku retrospektivne izložbe Vladana Radovanovića, 6. juna u Muzeju savremene umetnosti, od 17.00 do 19.00 časova biće održana panel diskusija „Kripto umetnost”, tokom koje će se prvi put govoriti o ovoj temi u umetničkim krugovima u Srbiji.
Pored toga, narednog dana, 7. juna, sa početkom u 11.00 časova, u Narodnom muzeju Srbije će se održati tročasovna panel diskusija „Muzeji i Web3“ nakon koje će biti otvorena i tema zakonskih okvira poslovanja muzeja u Web3 ekosistemu u Srbiji.
– Program „Web3 – novi poslovni model u svetu umetnosti” u velikoj meri prati ulogu superklastera Odličan3 u približavanju Web3 tehnologija tradicionalnim sektorima. Njegovom realizacijom, želimo da podignemo prepoznatljivost i konkurentnost domaćih umetnika, podstaknemo ih da inoviraju i budu deo sveobuhvatne digitalne revolucije koja se trenutno dešava – rekla je Aleksandra Popović, direktor projekta Srbija Inovira.
Evolucija interneta, odnosno pojava Web3 tehnologije, umnogome je promenila svet umetnosti. Činjenica da je moguće identifikovati digitalni zapis kao jedinstven, nepromenjiv i neizbrisiv rešila je osnovne probleme na tržištu umetninama – utvrđivanje autentičnosti dela, vlasništva i porekla. Ti problemi su danas rešeni u svetu digitalne umetnosti, a uveliko postoje i oni koji Web3 koriste i isključivo za fizičke umetničke radove.
– S obzirom da se u našem, tradicionalnom svetu javlja prezasićenje umetnosti i umetnika, Web3 mi je otvorio nova vrata i nove platforme na kojima mogu da pokažem svoj rad. Tehnologija u Web3 napreduje brzo, tako da sam se odlučio da je koristim u svoju korist – rekao je slikar i ilustrator Siniša Janjić (Primitive_Re).
Jedan od benefita novih tehnologija jeste mogućnost monetizacije umetničkih formi, poput digitalne.
– Iako povezivanje umetnosti s finansijskom vrednošću nosi sa sobom stigmu deevaluacije dela, ono zahteva i ponovno preispitivanje njegove umetničke vrednosti, pa samim tim otvara prostor za kritički diskurs na tu temu. Ova tehnologija je neosporno ostavila svoj trag u istoriji umetnosti – rekla je Marija Nikolić (Veštica).
Pozitivni uticaj ne završava se samo na komercijalnim aspektima, obzirom da mnogi umetnici svedoče o inspiraciji koju donosi Web3, navedeno je u saopštenju.
– Tokom 2021. godine kada je nastao hajp oko NFT-a, uvideo sam da to može biti nova alatka u mojoj umetnosti. Odjedanput se otvorilo globalno tržište za novu vrstu umetnosti, blokčejn umetnost u vidu NFT-a. Izuzetno mi je zabavno korišćenje Web3 alata u umetničke svrhe – dodaje Daniel Glid (ZEROREZERO).
Zainteresovani za dešavanja u okviru programa „Web3 – novi poslovni model u svetu umetnosti“ za informisanje putem mejling liste mogu se prijaviti putem linka.